Menu:

MÓDLMY SIĘ:

 

Akt zawierzenia

Bożemu Miłosierdziu

Boże, Ojcze miłosierny,
który objawiłeś swoją miłość
w Twoim Synu Jezusie Chrystusie,
i wylałeś ją na nas w Duchu Świętym, Pocieszycielu,
Tobie zawierzamy dziś losy świata i każdego człowieka.
Pochyl się nad nami grzesznymi,
ulecz naszą słabość,
przezwycięż wszelkie zło,
pozwól wszystkim mieszkańcom ziemi
doświadczyć Twojego miłosierdzia,
aby w Tobie, trójjedyny Boże,
zawsze odnajdywali źródło nadziei.
Ojcze przedwieczny,
dla bolesnej męki i zmartwychwstania Twojego Syna,
miej miłosierdzie dla nas i całego świata! Amen.


Jan Paweł II, Kraków-Łagiewniki, 17.08.2002 r.

 

FACEBOOK:

PROGRAM UE:

dfhgrhgrsegwae

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów wiejskich:

Europa inwestująca w obszary wiejskie.”

Operacja pt. Wykonanie konserwacji zabytkowych organów w kościele M.B. Nieustającej Pomocy w Węglówce, której celem jest zachowanie dziedzictwa kulturowego poprzez remont zabytkowych organów

współfinansowana  jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania

„Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” – mały projekt

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

ROK LITURGICZNY:

 

 

 

 Rok Duszpasterski 2022/2023

Wierzę w Kościół Chrystusowy

Losowe zdjęcia:Aktualności:

Niedziela, 22 marca 2020 r.- dodatkowa Msza św. o godz. 9.00 w kościele parafialnym

2020-03-21 13:03

Biorąc pod uwagę dobro wiernych do zwykłego porządku Mszy św. dołączamy kolejną, o godz. 9.00 w kościele parafialnym.

 

Porządek nabożeństw i Mszy św. w naszej parafii w najblizszą niedzielę, 22 marca br.:

 

 

Msze św. 7.30, 9.00 (kościół górny), 9.00 (kosciół parafialny), 11.00 i godz. 17.00

Adoracja Najsw. Sakramentu od godz. 16.00

(Mszę popołudniową poprzedzą Gorzkie Żale, od godz. 17.00)

 

W niedzielę obowiązuje dalej dyspensa biskupa ordynariusza

od uczestnictwa we Mszy św.


Podczas Mszy św. w kościołach i na placu koscielnym liczba wiernych

nie może być większa niż 50 osób.

Czytaj więcej

Transmisje Mszy św. w mediach

2020-03-14 22:03

 

Niedziela, 15 marca 2020 r.

7:00 – TVP 1

9:00 – Polskie Radio, Program Pierwszy

9:30 – Telewizja TRWAM

11.00 – TVP 1

13:00 – TVP POLONIA

 

Poniedziałek, 16 marca 2020 r. – niedziela, 22 marca 2020 r.

7:00 – z Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach – TVP1

 

Poniedziałek, 16 marca 2020 r. – piątek, 20 marca 2020 r.

20:00 – z Jasnej Góry w intencji ustania epidemii, TVP3 pasmo ogólnopolskie oraz na kanale YouToube dostępnym na stronach internetowych: www.jasnagóra.pl i www. episkopat.pl.

 

Ponadto, transmisje Mszy Świętych będą dostępne za pośrednictwem innych telewizji, stacji radiowych oraz w internecie.

 

 

 

 

Warszawa, 13 marca 2020 r.

Czytaj więcej

Drodzy Parafianie!

2020-03-14 16:03

W związku z wciąż dynamiczną sytuacją odnośnie zagrożenia epidemiologicnego i wynikajacymi stąd wytycznymi, jesteśmy zmuszeni jeszcze zmodyfikować życie parafialne w okresie od 15 do 29 marca br. I tak  - sugerujemy, aby skorzystać z dyspensy z obowiązku uczestnictwa w kościele we Mszy św  niedzielnej. Będzie wiele możliwosci, by łączyćsie z celebrowanymi Mszami św. za pośrednictwem radia, telewizji czy internetu. Prosimy, aby we Mszach św. celebrowanych w naszych węglowskich kościołach  brały udział przede wszystkim rodziny, które zamówiły intencję. Zostaliśmy bowiem  zoobowiazani do bezwzglednego przestregania zasady, aby w budynku kościoła, a także poza nim, nie było więcej niż 50 osób.

W dni powszednie, codziennie od godz. 17.00 będzie adroacja eucharystyczna, podczas której dajemy okazję do spowiedzi św. dla poszczególnych osób W piątek o godz. 18.00 - nabożenstwo drogi krzyżowej, a potem Msza św. W niedzielę, o godz. 17.00 - Gorzkie Żale bez kazania. Poprzedzą one wieczorną Mszę św. Tak bedzie już od najbliższej niedzieli, a więc od 15 marca br.. Zapraszamy do duchowej łącznosci z Kościołem w Polsce i z nami o godz. 20.30 w modlitwie różańcowej . Jako duszpasterze pragniemy w ten sposób wspierać osoby z pierwszej linni walczące z kornawirusem, a także prosić Boga o oddalenie epidemii. Pozostajemy do Waszej dyspozycji w każdej sytuacji i służymy wszelką pomocą. Dziękujemy za zrozumienie i w zawierzeniu Bożej Opatrzności cierpliwie czekamy na powrót do normalności. Najważniejsze jest bowiem,by w duchu wiary przyjmować to, co nas spotyka.

Z pamięcią w modlitwie i błogoslawieństwem Wasi Duszpasterze

ks. Sławomir Kamiński SCJ

ks. Wojciech adamus SCJ 

Czytaj więcej

Dekret Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego dostosowujący życie Kościelne do zmieniającej się sytuacji epidemiologicznej

2020-03-14 15:03

 

W nawiązaniu do rekomendacji Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski z dnia 12 marca 2020 r., które obowiązują do dnia 29 marca 2020 r., w związku nowymi okolicznościami, wynikającymi z wprowadzenia przez władze państwowe stanu zagrożenia epidemicznego w dniu 13 marca 2020 r., kierując się odpowiedzialnością za powierzony mojej trosce Lud Boży postanawiam dla Archidiecezji Krakowskiej, co następuje:

 1. Usilnie zachęcam wiernych do stosowania się do wszelkich postanowień i zaleceń organów państwowych, które mają na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa i wywoływanej nim choroby COVID-19.
 2. Apeluję do wiernych, aby w tych dniach pozostali w domach, korzystając z udzielonej dyspensy od obowiązku uczestniczenia w niedzielnej Mszy świętej. Nieuczestniczenie w Mszy świętej niedzielnej w tych warunkach nie jest przejawem braku pobożności i wiary, lecz wyrazem troski o dobro wspólne i miłości Boga obecnego w drugim człowieku.
 3. Jeśli to konieczne, niech w Mszy świętej uczestniczą wierni, którzy zamówili daną intencję wraz z najbliższą rodziną.
 4. Zgodnie postanowieniami wynikającymi z rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 13 marca 2020 r. na Mszy świętej, zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz kościoła, łącznie nie może być więcej niż 50 osób. Bardzo proszę, aby wierni w duchu odpowiedzialności podporządkowali się tym ograniczeniom. Natomiast księży proboszczów i rektorów kościołów usilnie proszę o egzekwowanie tego postanowienia.
 5. Zachęcam wiernych do korzystania z transmisji Mszy świętych w telewizji, radiu i internecie oraz do przyjmowania Komunii świętej duchowej.
 6. Jednocześnie proszę księży proboszczów i rektorów kościołów, aby świątynie pozostały otwarte i aby istniała możliwość indywidualnej modlitwy, adoracji Najświętszego Sakramentu i spowiedzi.
 7. Księży, kapelanów szpitalnych, siostry zakonne i wiernych świeckich zachęcam do szczególnie troskliwej, roztropnej i odważnej opieki duszpasterskiej nad chorymi.
 8. Proszę kapłanów, braci i siostry zakonne oraz wiernych świeckich o wytrwałą modlitwę w intencji chorych oraz tych wszystkich, którzy są zaangażowani w pomoc dla nich.
 9. Dekret niniejszy obowiązuje do dnia 29 marca 2020 r.

 

Przyzywając wstawiennictwa Matki Bożej Uzdrowienia Chorych udzielam pasterskiego błogosławieństwa.

+ Marek Jędraszewski
Arcybiskup Metropolita Krakowski

 

Czytaj więcej

Życie parafialne w okresie od 14.03. do 29.03.2020 r.

2020-03-14 11:03

 

W związku z zagrożeniem epidemią koronawirusa w życiu parafii wporwadzamy zaleceania episkopatu Polski, jak również Metropoilty Krakowskiego.

1. Odwołujemy zaplanowane na sobotę, 14 marca br.  spotkanie osób zapisanych na pielgrzymkę do Włoch.

2. Odwołujemy wszystkie spotkania grup parafialnych, kandydatów do bierzmowania. Przenosimy na inny termin uroczystość przekazania książeczek do modlitwy dzieciom przygotowujacym sie do Pierwszej Komunii św.

3. W najbliższą niedzielę będzie zapowiadana, dodatkowa Msza św. o godz. 9.00 dla wszystkich w kościele parafialnym. Msze św. codziennie o 7.00 i 18.00. Codzienna adorcja przed Mszą św. z okazją do spowiedzi sw. od godz. 17.00, w piatek  Droga Krzyżową o godz. 18.00, nastepnie Msza św., w niedzielę - Gorzkie Żale bez kazania o godz. 17.00 i Msza św. wieczorna.

4. Podczas wszystkich nabożeństw w kościołach i pred nimi  może przebywać najwyżej 50 osób i tego zalecenia musimy sie trzymać. 

5. Komunię św. w myśl zalecenia Biskupów mozna przyjmować na rękę. Po otrzymaniu Komunii św., należy ją natychmiast spożyć, przy kapłanie. Podchodząc do Komunii św. zachowujemy odległość ok. metra jedna osoba od drugiej. 

6. W najbliższą niedzielę Nadzwyczajny Szafarz zaniesie jak zwykle Komunię św. chorym i tak będzie w przyszłosci, chyba, że sytuacja zmusi nas do podjecia kolejnych kroków.

7. Próbujemy przygotować mozliwość internetowego ucztestnictwa w nabożeństwach w naszym kościele. Gdy tylko bedzie to dostępne, odpowiednia informacja pojawi się na stronie internetowej parafii.

8. Ogólne zalecenia i potwierdzenie dyspensy od udziału w niedzielnej Mszy św. znajdziemy w dołącznym poniżej dekrecie Metropolity Krakowskiego.

9. W trosce o swoje zdrowie, ale nade wszystko innych, zachęcamy do unikania  dużych skupisk ludzi i pozostawania w domu, zwłaszcza wtedy, gdy miało się kontakt z osobami przyjeżdżającymi z krajów, w których potwierdzono zakażenie koronawirusem.

10. Zachącamy również do włączenia się do modlitwy różańcowej o godz. 20.30 w domach. Jako duszpasterze postaramy się również i my modlić się w tej intencji w naszej kaplicy domowej w tym własnie czasie. 

11. W razeie jakiejś potrzeby pomocy, można zawsze do nas dzwonić.

 

 

Dekret w sprawie zaleceń na czas zagrożenia epidemiologicznego - Kraków, dnia 12 marca 2020 r.

Wykonując zalecenia Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski (Zarządzenie nr 1/2020 z dnia 12 marca 2020 r.) wprowadzam niniejszym na terenie Archidiecezji Krakowskiej następujące postanowienia:

1. Na podstawie kan. 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego udzielam dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy Świętej:

 • osobom w podeszłym wieku,
 • osobom z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.),
 • dzieciom i młodzieży szkolnej oraz dorosłym, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę,
 • osobom, które czują obawę przed zarażeniem.

Skorzystanie z dyspensy oznacza,   że nieobecność na Mszy niedzielnej we wskazanym czasie nie jest grzechem. Jednocześnie zachęcam, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie. Zachęcam też do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe.

2. Polecam duszpasterzom podczas każdej Mszy św. wprowadzenie do modlitwy wiernych stosownego wezwania o ustanie epidemii, a także śpiew Suplikacji przed końcowym błogosławieństwem.

3. W czasie liturgii należy przestrzegać w kościołach następujących zasad:

 • kapłani i nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej przed rozpoczęciem liturgii powinni dokładnie umyć ręce i kierować się zasadami higieny,
 • zachęcam do korzystania z możliwości, jaką dają przepisy liturgiczne Kościoła, aby Komunię Świętą przyjmować na rękę,
 • znak pokoju należy przekazywać przez skinienie głowy bez podawania rąk,
 • cześć Krzyżowi należy oddawać przez przyklęknięcie lub głęboki skłon, bez kontaktu bezpośredniego,
 • należy powstrzymać się ponadto od oddawania czci relikwiom poprzez pocałunek lub dotykanie,
 • na kratki konfesjonałów należy nałożyć folie ochronne,
 • kropielnice kościelne należy opróżnić.

4. Ponadto zarządzam:

 • przeniesienie liturgii z udzieleniem sakramentu bierzmowania na inne terminy,
 • odwołanie wydarzeń, spotkań formacyjnych oraz rekolekcji na poziomie diecezjalnym, rejonowym i dekanalnym.

5. Sprawę rekolekcji dla dorosłych oraz organizację innych spotkań parafialnych pozostawiam roztropnemu rozeznaniu księży proboszczów.

6. Zachęcam wiernych, aby poza liturgią indywidualnie nawiedzali kościoły na gorliwą modlitwę osobistą, dlatego polecam duszpasterzom:

 • aby kościoły pozostawały otwarte w ciągu dnia,
 • aby kapłani troszczyli się o dodatkowe okazje do spowiedzi i adoracji Najświętszego Sakramentu,
 • aby – przy zachowaniu należytych zasad higieny – kapłani i nadzwyczajni szafarze odwiedzali chorych i starszych parafian z posługą sakramentalną.

7. Proszę o solidarność z osobami starszymi, potrzebującymi i samotnymi, np. poprzez pomoc w zakupach.

8. Polecam, aby treść niniejszego dekretu została odczytana na wszystkich Mszach świętych w najbliższą niedzielę, 15 marca 2020 r. oraz umieszczona w gablotach parafialnych.

Niniejszy dekret obowiązuje od dnia 13 marca 2020 r. do dnia 29 marca 2020 r.

† Marek Jędraszewski
Arcybiskup Metropolita Krakowski

Czytaj więcej

Odwołane spotkania grup.

2020-03-13 09:03

Do 25 marca br. nie bedzie spotkań kandydatów do bierzmowania, a takze innych grup parafialnych.

Czytaj więcej

Projekt i realizacja: © 2011 by