Menu:

MÓDLMY SIĘ:

 

Akt zawierzenia

Bożemu Miłosierdziu

Boże, Ojcze miłosierny,
który objawiłeś swoją miłość
w Twoim Synu Jezusie Chrystusie,
i wylałeś ją na nas w Duchu Świętym, Pocieszycielu,
Tobie zawierzamy dziś losy świata i każdego człowieka.
Pochyl się nad nami grzesznymi,
ulecz naszą słabość,
przezwycięż wszelkie zło,
pozwól wszystkim mieszkańcom ziemi
doświadczyć Twojego miłosierdzia,
aby w Tobie, trójjedyny Boże,
zawsze odnajdywali źródło nadziei.
Ojcze przedwieczny,
dla bolesnej męki i zmartwychwstania Twojego Syna,
miej miłosierdzie dla nas i całego świata! Amen.


Jan Paweł II, Kraków-Łagiewniki, 17.08.2002 r.

 

FACEBOOK:

PROGRAM UE:

dfhgrhgrsegwae

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów wiejskich:

Europa inwestująca w obszary wiejskie.”

Operacja pt. Wykonanie konserwacji zabytkowych organów w kościele M.B. Nieustającej Pomocy w Węglówce, której celem jest zachowanie dziedzictwa kulturowego poprzez remont zabytkowych organów

współfinansowana  jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania

„Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” – mały projekt

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

ROK LITURGICZNY:

 

 

 

 Rok Duszpasterski 2023/2024

Uczestniczę we wspólnocie Kościoła

Losowe zdjęcia:

Aktualności:

Zmarła Władysława Poradzisz, lat 73

2023-05-24 22:05

Zmarła Władysława Poradzisz, lat 73

 

Czytaj więcej

Zmarł Stanisław Olesek, lat 82

2023-05-06 08:05

Dzisiaj rano w szpitalu w Myślenicach zmarł Stanisław Olesek, l. 82, (Węglówka 193 - os. Oleski). Uroczystości pogrzebowe śp. Stanisława odbędą się 9 maja br. (wtorek) w kościele parafialnym:  o godz. 14.00 - Różaniec, a  o godz. 14.30 - Msza św. Następnie złożenie ciała Zmarłego do grobu na miejscowym cmentarzu.

 

Różaniec w intencji Zmarłego:

- w kościele parafialnym: 7 maja (niedziela), godz. 18.00

- w kaplicy przedpogrzebowej: 8 maja (poniedziałek), godz. 19.00

Śp. Stanisława Oleska polecamy modlitwie wszystkich Parafian.

Wieczny odpoczynek, racz Mu dać Panie,

a światłość wiekuista niechaj Mu świeci!

R i P

Czytaj więcej

Zaproszenie na Skałkę

2023-04-29 17:04

Kraków, dnia 26 kwietnia 2023 roku

 

  

 

Ukochani Archidiecezjanie!

Początek maja w naszej Archidiecezji związany jest z uroczystościami ku czci świętego Stanisława ze Szczepanowa. Rokrocznie stwarzają one okazję do wielkiej wspólnotowej modlitwy zanoszonej za wstawiennictwem Biskupa Męczennika w intencji Polski i żyjącego w niej Kościoła. Tegoroczna tradycyjna procesja z Wawelu na Skałkę będzie miała miejsce w niedzielę 14 maja i odsłoni nowy wymiar naszej doczesnej wędrówki religijnej. Przyzywając pośrednictwa Świętego Biskupa będziemy bowiem spoglądać w kierunku wrześniowej pielgrzymki całej Metropolii Krakowskiej do Asyżu, czyli do miejsca, w którym 770 lat temu kanonizowano świętego Stanisława. Uroczysta procesja z udziałem Episkopatu Polski wyruszy z Wawelskiego Wzgórza o godz. 9.00,
a zakończy się na Skałce, gdzie przy ołtarzu Trzech Tysiącleci Mszy świętej przewodniczył będzie i homilię wygłosi Ksiądz Biskup Jan Kopiec, biskup senior Diecezji Gliwickiej, wierny czciciel świętego Stanisława i profesor nauk teologicznych w zakresie historii Kościoła.

Proszę, aby w czasie procesji byli obecni przedstawiciele wszystkich wspólnot parafialnych Archidiecezji Krakowskiej wraz ze swoimi duszpasterzami. Do udziału zachęcam Księży Dziekanów, którzy jako archiprezbiterzy są w sposób szczególny uprzywilejowani do reprezentowania duchowieństwa dekanatu. Zapraszam parafie
i instytucje, którym patronuje święty Stanisław. Zapraszam zakony żeńskie i męskie, osoby konsekrowane, dzieci, młodzież, studentów, szkoły katolickie, duszpasterstwa, organizacje i stowarzyszenia katolickie, bractwa i ruchy, asysty procesyjne w strojach regionalnych. Proszę o udział w procesji ludzi nauki i kultury, przedstawicieli wyższych uczelni naszego miasta, władz państwowych i samorządowych. Niech w tegoroczną uroczystość ku czci świętego Stanisława, Biskupa i Męczennika, głównego patrona Polski i Archidiecezji Krakowskiej, do Dobrego Boga popłynie modlitwa o nową moc Ducha Świętego na tak ważne dla naszej Ojczyzny najbliższe miesiące. A jak najliczniejszy udział w krakowskich uroczystościach niech będzie naszym wspólnym świadectwem wiary w Boga, miłości do Niego i pokładanej w Nim nadziei.

Z pasterskim błogosławieństwem

 

+ Marek Jędraszewski

Metropolita Krakowski 

Czytaj więcej

Relikwie bł. Carla Acutisa w Parafii

2023-04-22 21:04

Czytaj więcej

Narodowe Czytanie Pisma św. i Tydzień Biblijny

2023-04-22 20:04

 

Nieznajomość Pisma świętego jest nieznajomością Chrystusa


Z Komentarza świętego Hieronima, kapłana, do Księgi proroka Izajasza (nr 1-2).

 

Spełniam to, co mi zostało polecone, posłuszny przykazaniu Chrystusa mówiącego: "Badajcie Pisma" oraz: "Szukajcie, a znajdziecie"; bo nie chcę usłyszeć tego, co On powiedział Żydom: "Jesteście w błędzie, nie znając Pisma ani mocy Bożej". Apostoł Paweł napisał, że Chrystus jest mocą i mądrością Bożą; otóż ten, kto nie zna Pisma, nie zna mocy i mądrości Bożej. A zatem nieznajomość Pisma jest nieznajomością Chrystusa.

Zamierzam więc naśladować ojca rodziny, który ze swego skarbca wydobywa rzeczy nowe i stare, oraz oblubienicę z Pieśni nad Pieśniami, mówiącą: "Nowe i stare dla ciebie, mój miły, chowałam" i zamierzam tak wyłożyć księgę Izajasza, aby w nim ukazać nie tylko proroka, ale również ewangelistę i apostoła. Przecież on sam powiedział o sobie oraz innych posłanych: "O, jak są pełne wdzięku nogi zwiastuna radosnej nowiny, który ogłasza pokój". I do niego, jak do posyłanego mówi Bóg: "Kogo mam posłać? Kto by Nam poszedł do tego ludu?", a on odpowiada: "Oto ja, poślij mnie".

I niech nikt nie sądzi, że pragnę w krótkich słowach przedstawić treść tej księgi, która zawiera wszystko, co dotyczy Pana; albowiem przepowiada zrodzonego z Dziewicy Emmanuela, Zbawcę wszystkich narodów, mówi o Jego wielkich czynach i znakach, o Jego śmierci i złożeniu do grobu, Jego zmartwychwstaniu i powrocie z otchłani. A cóż powiem o przyrodzie, etyce, rozumowaniu? Bo przecież ta księga zawiera wszystko, co mówią Pisma i wszystko, cokolwiek ludzki język zdoła wypowiedzieć, i ludzki umysł pojąć. Sam prorok to stwierdza w tych słowach: "Każde objawienie jest dla was jakby słowami zapieczętowanej księgi. Daje się ją temu, który umie czytać, mówiąc: czytaj ją, prosimy. On zaś odpowiada: nie mogę, bo ona jest zapieczętowana. Albo dają księgę takiemu, który nie umie czytać, mówiąc: czytajże to, a on odpowiada: Nie umiem czytać".

A jeżeli komuś wyda się to niedostatecznym argumentem, niech posłucha Apostoła mówiącego: "Prorocy niech przemawiają po dwóch albo po trzech, a inni niech to roztrząsają. Gdy zaś komu innemu z siedzących dane będzie objawienie, pierwszy niech zamilknie". Jakże mogą milczeć, kiedy włada nimi Duch mówiący przez proroków, który każe im milczeć lub mówić? Jeżeli więc pojmowali to, co mówili, to ich słowa były pełne mądrości i rozumne. A to, co usłyszeli, to nie był dźwięk głosu docierający do ich uszu, ponieważ Bóg przemawiał w ich wnętrzu, tak jak jest to powiedziane: "Anioł, który mówił we mnie" oraz: "Wołając w sercach naszych: Abba, Ojcze" i jeszcze: "Wsłucham się w to, co mówi we mnie Pan Bóg".

Czytaj więcej

Pielgrzymka do Włoch, 10 -17 maja br. - Są jeszcze wolne miejsca!

2023-04-17 20:04

Pielgrzymka samolotowa do Włoch 
Termin: 10-17.05.2023

 

Dzień I – 10.05.2023 - PRZELOT DO RZYMU Zbiórka na lotnisku w Krakowie. Rozpoczęcie odprawy lotniskowej. Wylot do Włoch. Lądowanie na lotnisku w Rzymie. Przejazd do hotelu. Obiadokolacja i nocleg.

 

Dzień II – 11.05.2023 – RZYM Śniadanie. Zwiedzanie RZYMU ANTYCZNEGO - Kapitol z pomnikiem Marka Aureliusza, Plac Wenecki z Ołtarzem Ojczyzny i statuą króla Wiktora Emmanuela, spacer wzdłuż ruin Forum Romanum, Koloseum (z zewnątrz). Msza święta. Zwiedzanie BAZYLIKI ŚW. JANA NA LATERANIE. Następnie zwiedzanie KATAKUMB ŚW. KALIKSTA z przewodnikiem. Przejazd na obiadokolacje i nocleg.

 

Dzień III – 12.05.2023 – RZYM Śniadanie. Przejazd na zwiedzanie RZYMU. Spacer po RZYMIE BAROKOWYM, Plac Navona, Plac Hiszpański z przepięknymi barokowymi schodami oraz Fontannę Di Trevi, która uważana jest za jedną z najpiękniejszych i najbardziej imponujących włoskich budowli wodnych. Na koniec będziemy mieli okazję podziwiać Panteon – świątynię wszystkich bogów. Zwiedzanie Bazyliki św. Piotra. Modlitwa przy grobie św. Jana Pawła II. Przejazd do hotelu, obiadokolacja.

 

Dzień IV – 13.05.2023 – SPOLETO, ROCCAPORENA - CASCIA Po śniadaniu przejazd do SPOLETO, jednego z najpiękniejszych średniowiecznych miast Umbrii, spacer po mieście z pilotem, następnie przejazd do ROCCAPORENY , gdzie żyła św. Rita, jedna z najbardziej czczonych we Włoszech świętych . Następnie przejazd do CASCI, miejsca, w którym pełniła swoją posługę jako siostra zakonna. Nawiedzenie sanktuarium św. Rity. Czas na własną modlitwę. Msza Święta. Przejazd do hotelu. Obiadokolacja.

 

Dzień V – 14.05.2023 – ASYŻ, PERUGIA, JEZIORO TRASIMENO Śniadanie. Przejazd do ASYŻU - miasta św. Franciszka głównego patrona Włoch. Zwiedzanie Bazyliki św. Franciszka , modlitwa przy grobie świętego, Msza święta. Spacer średniowiecznymi uliczkami miasta. Nawiedzenie Bazyliki Matki Bożej Anielskiej oraz znajdującą się wewnątrz - PORCJUNKULĄ. Przejazd do PERUGGI. Spacer po miasteczku podczas którego zobaczymy m.in.: Piazza IV Novembre, przy którym znajduje się wykonana z marmuru i brązu fontanna oraz gotycka katedra San Lorenzo. Przejazd nad JEZIORO TRASIMENO. Krótki odpoczynek. Przejazd do hotelu. Obiadokolacja i nocleg.

 

Dzień VI –- 15.05.2023 - GUBBIO, CORTONA, AREZZO Śniadanie. Przejazd do GUBBIO – miejsce gdzie miało miejsce spotkanie św. Franciszka z wilkiem. Przejazd do CORTONY, typowego toskańskiego miasteczka na wzgórzu: mury miejskie z bramami, panorama fortecy medycejskiej. Przejazd do AREZZO. Urocze toskańskie miasteczko. Najcenniejszym zabytkiem miasteczka jest XIII-wieczny kościół San Francesco z XV-wiecznym cyklem fresków. Charakterystyczny dla miasta jest rozległy pochylony stromo plac – Piazza Grande. Przejazd do hotelu. Obiadokolacja i nocleg .

 

Dzień VII – 16.05.2023 – ORVIETO, BAGNOREGIO Śniadanie. Wykwaterowanie. Przejazd do średniowiecznego miasteczka położonego na szczycie wulkanu - ORVIETO. Przejazd kolejką do miasta. Zwiedzimy tu jedną z najpiękniejszych katedr gotyckich we Włoszech, znajdującą się na placu Piazza del Duomo. KATEDRA DUOMO w Orvieto kryje wewnątrz cenne relikwie: hostię i kapłański korporał. Przejazd do BAGNOREGIO . Spacer po średniowiecznym miasteczku zniszczonym w wyniku trzęsienia ziemi (przez to zwane jest „umierającym miasteczkiem”). Położone na szczycie skały tufowej, jest doskonałym punktem widokowym m. in. na dolinę Tybru. Przejazd na kolację i nocleg .

 

Dzień VIII – 17.05.2023 – AUDIENCJA - POWRÓT Śniadanie W FORMIE BOX. Przejazd na WATYKAN - udział w Audiencji Generalnej z Ojcem Świętym Papieżem Franciszkiem. (uwarunkowany obecnością Ojca Świętego). Czas wolny. Przejazd na lotnisko. 18.30 - Odprawa Lotniskowa. 20.30 - Wylot do Polski do Krakowa. Zakończenie Pielgrzymki

 

Cena pielgrzymki : 1500 PLN + 500 EURO

 

Cena obejmuje:

• przelot liniami Wizzair z Krakowa do Rzymu

• bagaż podręczny o wymiarach 40x30x20cm

• Bagaż rejestrowany o wadze max. 20 kg

• 7 noclegów w pokojach 2-3 osobowych w hotelach***

• 7 śniadań i 7 obiadokolacji

• przejazd komfortowym autokarem z klimatyzacją, video

• opieka pilota

• ubezpieczenie (NNW, KL, OC, BP)

• ubezpieczenie od chorób przewlekłych

• TFG,TFP

 

Cena nie obejmuje:

• KOSZTY REALIZACJI PROGRAMU - ok.70-80 EURO (wstępy, opłata za przewodników) ZBIERANE PRZEZ PILOTA W DNIU 1 W AUTOKARZE

 

Organizatorem Pielgrzymki jest: Tarnowskie Biuro Pielgrzymkowe Beskidvision sp.j Ewidencja organizatorów i pośredników turystycznych nr 1226

 

Czytaj więcej

Projekt i realizacja: © 2011 by