Dożynki Parafialne - Stulecie Parafii: kościół parafialny

Autor: AiT / zdjęcia: Sylwia Zborowska, Szymon Gaweł | Data: 2013-09-09 14:09

W drugim dniu tegorocznego święta dziękczynienia główne obchody rozpoczęliśmy o godzinie 1400. Uroczysta Msza św. została odprawiona przez księdza Kazimierza Marekwię, byłego proboszcza Węglówki, który w tym dniu obchodził także swój jubileusz 60-lecia kapłaństwa. Kazanie wygłosiła ks. Józef Gaweł, nasz rodak. Ponadto obecni byli także: ks. Zenon Siedlarz oraz ks. Eugeniusz Kowalski (byli wikariusze), ks. Stanisław Jasek, ks. Andrzej i Władysław Łukasikowie (rodacy). Podczas Mszy św. dziękowaliśmy Bogu za plony: dziesięć delegacji z parafii przyniosły wspaniałe dary: ziemię, chleb, wieniec dożynkowy, płody ziemi, symboliczne narzędzia oraz dary ołtarza. Ponadto dziękowaliśmy za 60 lat kapłaństwa: poszczególne delegacje składały księdzu Jubilatowi okolicznościowe życzenia, a Orkiestra OSP zagrała gromkie "Sto lat". Ostatnim, ale najważniejszym punktem było dzięczynienie za 100 lat istnienia parafii.

Po Mszy św. odbył się tradycyjny już festyn dożynkowy.

Pierwszym punktem był występ orkiestry dętej OSP Węglówka z nowym repertuarem. Mogliśmy usłyszeć m.in. taki kawałki jak: "Skrzydlate ręce", "And I love Her" i "Stand by me". Kolejną częścią był występ i prezentacja Koła Gospodyń Wiejskich. Swoje pięć minut miał też zespół regionalny "Mali Węglowianie" pod przewodnictwem p. Anny Lis. Występowały też solistki oraz pary taneczne. Ponadto KGW urządziło kilka konkurencji, typowo związanych z węglowską kulturą.

Następnie nadszedł czas na Krótki występ zespołu muzycznego i rozpoczęło się losowanie nagród w tradycyjnej "Loterii". Do wygrania były dwie huśtawki, podkaszarka spalinowa, parasol ogrodowy i wiele innych nagród. Poza tym każdy los miał zapewnioną skromną nagrodę pocieszenia. Najwięcej emocji wzbudziła nagroda niespodzianka - mały prosiak. :-) gratulujemy zwycięzcom!

Cały czas działał także bufet - za darmo można było zjeść lody, gofry, popcorn, frytki, kiełbaskę z grilla, a nawet spróbować waty cukrowej. Dziękujemy p. Danucie Poradzisz i Helenie Kucharzak za przygotowanie bigosu i kapusty grochem, która rozeszła się w błyskawicznym tempie. Serdeczne podziękowania także dla tych, którzy przynieśli ciasto, chleby itp.

Wiele atrakcji niestety nie zostało uruchomionych z powodu deszczu. Jednak mimo to dzieci mogły skorzystać całkiem darmowo z placu zabaw, dmuchanej zjeżdżalni, bądź też wziąć udział w zabawach organizowanych przez p. Paulinę i Elę.Na pełnych obrotach działała także strzelnica.

Około godziny 2000, do nieba wypuściliśmy symboliczne 100 lampionów szczęścia na 100 lat parafii. Każdy lampion był opisany i posiada własny numerek, dlatego gratulujemy szczęścia tym, którzy następnego dnia je znaleźli koło swoich domów. :-) Następnie kilka minut przed 21. odbył się tradycyjny pokaz sztucznych ogni. Zabawa taneczna przy akompaniamencie zespołu "Fajrant" trwała do godziny 2215

Na koniec pragniemy podziękować wszystkim którzy włączyli się w przygotowanie i przeżycie  jubileuszu i dożynek parafialnych.