Menu:

MÓDLMY SIĘ:

Akt zawierzenia

Bożemu Miłosierdziu

Boże, Ojcze miłosierny,
który objawiłeś swoją miłość
w Twoim Synu Jezusie Chrystusie,
i wylałeś ją na nas w Duchu Świętym, Pocieszycielu,
Tobie zawierzamy dziś losy świata i każdego człowieka.
Pochyl się nad nami grzesznymi,
ulecz naszą słabość,
przezwycięż wszelkie zło,
pozwól wszystkim mieszkańcom ziemi
doświadczyć Twojego miłosierdzia,
aby w Tobie, trójjedyny Boże,
zawsze odnajdywali źródło nadziei.
Ojcze przedwieczny,
dla bolesnej męki i zmartwychwstania Twojego Syna,
miej miłosierdzie dla nas i całego świata!
Amen.
Jan Paweł II, Kraków-Łagiewniki, 17.08.2002

FACEBOOK:

PROGRAM UE:

dfhgrhgrsegwae

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów wiejskich:

Europa inwestująca w obszary wiejskie.”

Operacja pt. Wykonanie konserwacji zabytkowych organów w kościele M.B. Nieustającej Pomocy w Węglówce, której celem jest zachowanie dziedzictwa kulturowego poprzez remont zabytkowych organów

współfinansowana  jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania

„Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” – mały projekt

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

ROK LITURGICZNY:

tyhjj

Losowe zdjęcia:Ojczyznę wolną pobłogosław Panie

Data: 2011-11-11 11:11

11 listopada, to data szczególna w historii naszego narodu. Odzyskanie niepodległości było dla pokoleń Polaków realizacją dziedzictwa przekazywanego z pokolenia na pokolenie. Droga do wolności znaczona była licznymi krzyżami.Krew wielu polskich patriotów wsiąkała w ojczystą ziemię, pozostała też na wszystkich kontynentach, bowiem losy polskiego żołnierza prowadziły w różne zakątki świata. Tam, gdzie się pojawiał, walczył w imię hasła "Za wolność waszą i naszą". Niejeden Polak przemierzył świat, by wolność dotarła do ojczystej ziemi, by darować ją potomnym, często pogrobowcom.

Nie ma w Europie drugiego narodu tak doświadczonego przez historię jak Polacy. Tragizm lat niewoli polegał nie tylko na tym, że Polski nie było na mapach, ale na tym, że na jednym polu bitwy stawali przeciwko sobie przedstawiciele jednego narodu, którzy w obcych mundurach i pod obcym dowództwem prowadzili bratobójczą walkę. Wcielony do rosyjskiej armii warszawiak, strzelał do ubranego w austriacki mundur krakowianina, a wystrzelona z austriackiej broni kula trafiła w serce poznaniaka. Nagrobne tabliczki przechowują nazwiska poległych, nie brakuje na nich nazwisk typowo polskich.

Rząd, lokalne władze zmierzają do tego, by Święto Niepodległości było dniem radosnym, nie wiem jednak czy taki stan rzeczy prędko nastąpi. Martyrologia związana z drogą Polaków do wolności pozostawiła niezatarte ślady nie tylko w historii, ale i w literaturze, muzyce. Pisarze i poeci utrwalali cierpienie narodu i robili to na tyle skutecznie, że dzisiaj trudno mówić o drodze do wolności w sposób łatwy i pogodny. Trudno wskrzeszać radość na grobach tych, co za wolność oddali życie. Musimy jednak próbować, bo walcząc o wolną Polskę, walczyli o szczęśliwe życie dla potomnych.
Powrót do Strony Głównej
Projekt i realizacja: © 2011 by