Koncert Zespołu CAMERATA CRACOVIA pod tytułem: DAWNE PIEŚNI POLSKO-RUSKIE

Data: 2016-04-25 12:04

W przyszłą niedzielę (1 maja) o godz. 1800 odbędzie się koncert w wykonaniu zespołu muzyki dawnej Camerata Cracovia zatytułowany DAWNE PIEŚNI POLSKO-RUSKIE. Zapraszamy serdecznie wszystkich parafian i gości na ten szczególny koncert, który odbędzie się w kościele parafialnym. Więcej informacji w aktualności.

(Data i miejsce)
01.05.2016 godzina 18:00, Kościół Parafialny w Węglówce
(Tytuł)
DAWNE PIEŚNI POLSKO-RUSKIE

(Wykonawcy)
CAMERATA CRACOVIA
Marta Trybulec – sopran
Adrianna Bujak – sopran
Ireneusz Trybulec – lutnia, kier. artystyczne
DMYTRO HUBJAK – bandura (Ukraina)

Program:
Psalm 148 (Duchy próżne śmiertelności)
Psalm 137 (Siedząc po niskich brzegach)
Nakłoń o Europo, nakłoń uszy swoje
Pieśń o zwycięstwie pod Chocimiem
Nie wiem, ach nie wiem przyczyna czyja
Pieśń o śmierci
Psalm 43 (Niewinność Panie moję)
Psalm 125 (Jegda ot Wawilona)
Biezmiernaja liubow
Duma kozackaja
Iszow kozak z Ukrainy
Ach Ukrainenko, bidna godynenko

Główny trzon programu stanowią odszukane w Rosji pieśni staropolskie, śpiewane przez Rosjan w XVII wieku po polsku i zapisane w ich śpiewnikach kantów pomiędzy pieśniami rosyjskimi, z muzyką na 3 głosy i tekstami zanotowanymi cyrylicą. Ich odkrycie jest swego rodzaju sensacją muzyczną i kulturową (pieśni jest blisko 200), bowiem są to najczęściej nieznane utwory, zarówno świeckie jak i religijne – a wśród nich m.in. psalmy w przekładzie Kochanowskiego oraz unikatowe pieśni historyczne. Rozpowszechnienie się w Rosji polskiego repertuaru świadczy o mocnych kontaktach kulturalnych między Rusią i Polską w XVII i na pocz. XVIII wieku oraz o wzajemnym przenikaniu się kultur tych dwu narodów.
Program koncertu wzbogacają XVIII-wieczne kanty rosyjskie a także nieznane kanty ukraińskie rozpowszechnione w dawnej Polsce, pochodzące z nieistniejącego dzisiaj rękopisu Dominika Rudnickiego, który spłonął w Warszawie w 1944 roku.
Koncert premierowy odbył się w 2011 roku w Krakowie w sali koncertowej Akademii Muzycznej, natomiast w 2014 repertuar został wydany na płycie pt. „Kanty polskie i ruskie”, nagranej w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach (wydawca -Dux).

CAMERATA CRACOVIA jest jednym z najdłużej działających zespołów muzyki dawnej związanych z Krakowem. Powstała w 1987 roku jako formacja założona przez lutnistę Ireneusza Trybulca. Wykonuje muzykę renesansu i baroku na dawnych instrumentach, koncertując w różnych składach uzależnionych od potrzeb repertuarowych. Istotną pozycję w programach zespołu stanowi mało znana i nie publikowana dawna muzyka polska oraz muzyka innych krajów słowiańskich z tego okresu, a także twórczość dokumentująca powiązania w tej dziedzinie między Polską i różnymi krajami Europy.
Zespół występował w całej niemal Europie i nagrał szereg płyt oraz kilka programów telewizyjnych. Współpracował z aktorami, m.in. z Jerzym Trelą, Anną Dymną, Edwardem Lubaszenko, Krzysztofem Globiszem i Jerzym Zelnikiem, łącząc na koncertach dawną poezję i muzykę. Realizował też przez 7 lat projekt kulturalny wspierany przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej p.n. Muzyka dawnej Europy - Niemcy i Polska, ukazujący powiązania w dziedzinie muzyki między tymi krajami w dawnych wiekach.
W 2007 r. „Camerata Cracovia” obchodziła 20-lecie swojego powstania (uroczysty koncert w „Collegium Maius” w Krakowie), natomiast w roku 2012 odbył się w Pałacu Żeleńskich w Grodkowicach koncert z okazji 25-lecia zespołu.

DMYTRO HUBJAK – wybitny ukraiński bandurzysta, reprezentant młodszego pokolenia wirtuozów grających na tym instrumencie. Jest absolwentem Lwowskiej Akademii Muzycznej, laureatem konkursów międzynarodowych z zakresu gry na bandurze. Od kilkunastu lat koncertuje w swoim kraju i za granicą; występuje solo, a także z zespołami instrumentalnymi i wokalnymi oraz z orkiestrami. Gra na dwóch typach bandury: kijowskiej i charkowskiej. Jest docentem Narodowego Uniwersytetu im. Włodzimierza Hnatiuka w Tarnopolu oraz artystą miejscowego teatru dramatycznego.

campla.jpgcamerata.jpg Powrót do Strony Głównej