Menu:

MÓDLMY SIĘ:

 

Akt zawierzenia

Bożemu Miłosierdziu

Boże, Ojcze miłosierny,
który objawiłeś swoją miłość
w Twoim Synu Jezusie Chrystusie,
i wylałeś ją na nas w Duchu Świętym, Pocieszycielu,
Tobie zawierzamy dziś losy świata i każdego człowieka.
Pochyl się nad nami grzesznymi,
ulecz naszą słabość,
przezwycięż wszelkie zło,
pozwól wszystkim mieszkańcom ziemi
doświadczyć Twojego miłosierdzia,
aby w Tobie, trójjedyny Boże,
zawsze odnajdywali źródło nadziei.
Ojcze przedwieczny,
dla bolesnej męki i zmartwychwstania Twojego Syna,
miej miłosierdzie dla nas i całego świata! Amen.


Jan Paweł II, Kraków-Łagiewniki, 17.08.2002 r.

 

FACEBOOK:

PROGRAM UE:

dfhgrhgrsegwae

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów wiejskich:

Europa inwestująca w obszary wiejskie.”

Operacja pt. Wykonanie konserwacji zabytkowych organów w kościele M.B. Nieustającej Pomocy w Węglówce, której celem jest zachowanie dziedzictwa kulturowego poprzez remont zabytkowych organów

współfinansowana  jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania

„Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” – mały projekt

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

ROK LITURGICZNY:

 

 

 

 Rok Duszpasterski 2022/2023

Wierzę w Kościół Chrystusowy

Losowe zdjęcia:Niedziela Palmowa (Niedziela Męki Pańskiej)

Autor: AiT / zdjęcia: Bogusław Ślósarz | Data: 2012-04-02 23:04

W Niedzielę poprzedzającą Wielkanoc świętujemy uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy. "Hosanna, hosanna! Błogosławiony, który przybywa w imię Pańskie!" Te słowa przypominają nam o wymowie Niedzieli Palmowej. Ale jest to także Niedziela Męki Pańskiej, bo za kilka dni rozpocznie się Triduum Paschalne, a w kościołach czytany jest opis Męki Pańskiej...


     W zimowej aurze obchodziliśmy w tym roku Niedzielę Palmową. Na szczęście, udało się nam przejść procesją wokół kościoła i radośnie przywitać wjeżdżającego do Jerozolimy Jezusa. Na uroczystą sumę odprawianą przez Księdza Proboszcza oraz ks. Wikariusza przybyło wielu wiernych. Kazanie wygłosił ks. Bartłomiej Król, który w naszej parafii będzie głosił rekolekcje wielkopostne. W skupieniu wszyscy wysłuchaliśmy słów ewangelii opisujących mękę Chrystusa. Na koniec, po Mszy odbył się tradycyjny konkurs na największą i najpiękniejszą palmę wielkanocną. Zwycięzcy, wyłonieni przez jury (złożone z Księży sercanów) otrzymali atrakcyjne nagrody, a każdy posiadający palmę otrzymał nagrody pocieszenia.

 

     Wjazd Jezusa do Jerozolimy opisali wszyscy Ewangeliści. Chrystus polecił swoim dwóm uczniom, by poszli do pobliskiej wsi i przyprowadzili znajdującego się tam osła. Na pytania, czemu to robią, Jezus kazał im odpowiedzieć: Pan go potrzebuje. Gdy to zrobili, Chrystus dosiadł osiołka i na nim wjechał do Jerozolimy. Lud wyszedł mu na spotkanie, słał pod nogi płaszcze i gałązki i wykrzykiwał: Hosanna! Błogosławiony Ten, który przychodzi w imię Pańskie. Błogosławione królestwo ojca naszego Dawida, które przychodzi. Hosanna na wysokościach! Wydarzenie to było spełnieniem słów ze Starego Testamentu: Raduj się wielce, Córo Syjonu, wołaj radośnie, Córo Jeruzalem! Oto Król twój idzie do ciebie, sprawiedliwy i zwycięski. Pokorny – jedzie na osiołku, na oślątku, źrebięciu oślicy.

     Bogate tradycje ma wykonywanie palm wielkanocnych. Szczególnie zwyczaj ten zachował się na Kurpiach oraz w Małopolsce, gdzie odbywają się coroczne konkursy na najdłuższą i najpiękniej wykonaną palmę. Palmy osiągają wysokość kilkudziesięciu metrów i muszą samodzielnie stać. Zrobione z wikliny, nie mogą zawierać żadnych metalowych części. Zdobione są baziami i kwiatami z bibuły. Poza Polską zwyczaj ten przetrwał w południowych Niemczech oraz Austrii.

     Tradycją Niedzieli Palmowej była procesja z Jezuskiem Palmowym, zachowana obecnie jedynie w Tokarni w powiecie myślenickim. Na osiołku wożono figurę Jezusa, za którą podążał tłum. Zanikającym już zwyczajem są Pucheroki, przebierańcy, odwiedzający domy rano w Niedzielę Palmową. Zwyczaj jest nadal żywy w niektórych wsiach podkrakowskich.


     Niedziela Palmowa – jest pamiątką wjazdu Chrystusa do Jerozolimy. Jezus wjechał do tego miasta, tylko po to, aby dokonać paschalnego misterium. Tylko Chrystus jest naszym zbawieniem, w Nim jest życie i zmartwychwstanie. Tylko ten dostąpi zbawienia, „kto pójdzie za Nim” na serio – zaufa Jemu bezgranicznie, „bo godny zaufania jest Ten, który dał obietnicę”. Wjedźmy razem z Jezusem do Jerozolimy i oddajmy Mu pokłon, bo tylko On jest prawdziwym Królem i Mesjaszem, który przychodzi w imię Pańskie.

Galeria:

IMG_5012.JPGIMG_5013.JPGIMG_5015.JPGIMG_5031.JPGIMG_5032.JPGIMG_5040.JPGIMG_5042.JPG Powrót do Strony Głównej
Projekt i realizacja: © 2011 by