Dołącz do Arcybractwa Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa

Data: 2020-09-26 17:09

STRAŻ HONOROWA NSPJ

Początki Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa sięgają czasów Golgoty. Tam, u stóp Ukrzyżowanego czuwali pierwsi trzej członkowie: Najświętsza Maryja Panna, św. Maria Magdalena i św. Jan.

Na bazie objawień Pana Jezusa św. Małgorzacie Marii Alacoque w klasztorze w Paray-le-Monial we Francji, siostra Maria od Najświętszego Serca, z siostrzanego francuskiego klasztoru znajdującego się w mieście Bourg-en-Bressew – narysowała tarczę zegara, w środku której znajdowało się włócznią przebite Serce Jezusa; u góry rysunku umieściła słowa: cześć, miłość, wynagrodzenie, zaś u dołu: Straż Honorowa Najświętszego Serca. Tak powstało Arcybractwo i zegar Straży Honorowej, który od 1863 roku jest symbolem prowadzącym niezliczone rzesze z całego świata do Boga. Każdy z członków wstępujący do Arcybractwa wybiera jedną godzinę w ciągu dnia i przeżywa ją w zjednoczeniu z Eucharystycznym Sercem Jezusa, ofiarowuje swoje codzienne zajęcia w duchu miłości i wynagrodzenia za grzechy ludzi, zwłaszcza za niewdzięczność i zapomnienie wobec ogromu miłości Najświętszego Serca Jezusowego.

Kto może należeć do Straży Honorowej?

Każdy. Dziecko, młodzieniec, starzec, kobieta czy mężczyzna, osoba zamężna, samotna, poświęcona Bogu, zakonnik, zakonnica, ksiądz, biskup, papież... W rejestrach Arcybractwa figurują zarówno papieże, królowie, jak też osoby proste; intelektualiści i robotnicy, bogaci i biedni. Do Straży Honorowej NSPJ należało wielu błogosławionych, a także świętych. Byli to m.in. bł. Pius IX, św. Jan Bosko, św. Magdalena Zofia Barat, św. brat Albert Chmielowski i wiele innych.

Obowiązki członka straży

Każdy członek obiera sobie jedną stałą godzinę straży, by codziennie czuwać przy Bożym Sercu. W ten akt miłości członkowie Arcybratwa włączają całe swoje życie wraz z sumiennym wypełnianiem obowiązków swego stanu.

Szczegółowe obowiązki członka Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa:

– wiernie odprawiać Godzinę Obecności przy Sercu Bożym, do której przywiązany jest odpust cząstkowy;
– brać udział w adoracji wspólnotowej;
– szerzyć kult Najświętszego Serca Pana Jezusa;
– brać udział we Mszy Świętej wynagradzającej Bożemu Sercu w pierwsze piątki miesiąca;
– w miarę możliwości często nawiedzać Najświętszy Sakrament;
– brać udział w comiesięcznych spotkaniach Arcybractwa.

Żadne podjęte przez członków zobowiązanie nie obowiązują pod karą grzechu.

Realizacja celów i zadań Arcybractwa możliwa jest przez stałą formację jego członków. Comiesięczne spotkania w ośrodkach Straży Honorowej pod kierunkiem księdza opiekuna służą formacji duchowej i intelektualnej, omówieniu bieżących spraw i nakreśleniu planu pracy na kolejny miesiąc.

Więcej informacji o Arcybractwie można uzyskać na stronie internetowej www.strazhonorowa.pl

Wszystkich, którzy chcieliby włączyć się w działalność Arcybractwa serdecznie zapraszamy na spotkania, które odbywają się zazwyczaj w ostatnią niedzielę miesiąca, o godz. 18.00. Terminy spotkań są aktualizowane w ogłoszeniach parafialnych.

Zapisać się do straży można także w dniach nawiedzenia ikony i relikwii św. Małgorzaty Marii Alacoque w dniach 11-14 października tego roku.

Powrót do Strony Głównej