Rozpoczęcie nabożeństw majowych

Autor: AiT | Data: 2012-05-03 23:05

Maj - dla wielu najpiękniejszy miesiąc roku - to w Kościele okres szczególnej czci Matki Bożej. Szczególnie w Polsce gromadzimy się wieczorami w kościołach, przy grotach, kapliczkach i figurach przydrożnych. W naszej parafii już tradycyjnie nabożeństwa rozpoczęliśmy 30. kwietnia uroczystym odśpiewaniem litanii oraz procesją.

Pierwsze nabożeństwa majowe zaczęto odprawiać w Polsce w połowie XIX wieku w Płocku, Toruniu, Nowym Sączu i Krakowie, a od 1852 r. - uroczyście w kościele Świętego Krzyża w Warszawie. Po 30 latach stało się ono bardzo popularne i znane w całym kraju.
Gromadzenie się i śpiewanie pieśni na cześć Matki Bożej było znane już na Wschodzie w V wieku. W Kościele zachodnim w I tysiącleciu maj jako miesiąc Maryi święcono raczej sporadycznie. Dopiero na przełomie XIII i XIV w. powstała myśl, aby ten miesiąc poświęcić Maryi.
Centralną częścią nabożeństwa majowego jest Litania Loretańska, jeden ze wspaniałych hymnów na cześć Maryi, w którym wysławiane są Jej wielkie cnoty i przywileje, jakimi obdarzył Ją Bóg. Litania Loretańska powstała w XII wieku, prawdopodobnie we Francji, a zatwierdził ją oficjalnie papież Sykstus V. Nazwę "Loretańska" otrzymała od miejscowości Loretto we Włoszech, gdzie była szczególnie propagowana i odmawiana.
Kiedyś w litanii było więcej tytułów, m.in.: Mistrzyni pokory, Matko Miłosierdzia czy Bramo odkupienia. Później pojawiały się inne wezwania: Królowo Różańca Świętego (1675), Królowo bez zmazy pierworodnej poczęta (1846), Matko Dobrej Rady (1903), Królowo pokoju (1917), Królowo Wniebowzięta (1950), Matko Kościoła (1980), Królowo Rodziny (1995).
W litanii wymieniane są kolejne tytuły Maryi: jest ich w sumie 49, a w Polsce 50. Po zatwierdzeniu liturgicznej uroczystości NMP Królowej Polski, obchodzonej 3 maja, do Litanii dołączono 12 października 1923 r. wezwanie "Królowo Polskiej Korony", przekształcone po drugiej wojnie światowej na "Królowo Polski".
    Nasza parafialna wspólnota rozpoczęła nabożeństwa tradycyjnie w ostatni dzień kwietnia. Po uroczystej Mszy Świętej, po raz pierwszy w tym roku odśpiewaliśmy litanię loretańską, a następnie ruszyliśmy procesją wokół kościoła. Ten szczególny dzień zgromadził wielu parafian, w uroczystej procesji niesiono szcześć obrazów i figur, wzięły w niej udział także LSO i dzieci sypiące kwiaty.

Ważne jest jednak, żeby tą tradycję podtrzymywać przez cały maj, śpiewem oddając cześć Maryi w kościele lub kapliczkach osiedlowych. Ten piękny zwyczaj powinien motywować nas do jeszcze większego zawierzenia naszej najlepszej Matce i Królowej w jej szczególnym miesiący, jej właśnie poświęconym.

NABOŻEŃSTWA MAJOWE CODZIENNIE PO WIECZORNEJ MSZY ŚWIĘTEJ

ZAPRASZAMY!!!